Yeşim DORMAN

1957’de Ankara’da doğdu. DTCF Tiyatro Bölümünü bitirdi ve aynı fakültede Yüksek Lisans derecesi aldı. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynadığı “NEREYE PAYİDAR” oyununda” Payidar” rolüyle 1977’de En İyi Oyuncu Ödülü aldı. Birçok oyun yazan ve yöneten sanatçı, 1982’de Sanat Kurumu Övgüye Değer Yazar ödülünün de sahibi. TRT’de kukla oynatımı ve metin yazarlığı ile program sunuculuğu da yaptı. Birçok oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak görev yapan sanatçının oynadığı oyunlar arasında “KOMÜN GÜNLERİ”, “NEREYE PAYİDAR?”, “BEYAZ EVİN KÜLLERİ”, “ZENGİN MUTFAĞI”, “BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ…”, “BİR ŞEFTALİ BİN ŞEFTALİ” sayılabilir. Ankara Tiyatro Fabrikası’nda “YURDUM! UZAKTA KALAN AŞKIM” ile ilk kez yer alıyor.

Oyunları: Rosalba Pansiyonu, Sokak Kedisi Marilu, Ölüm/ Doğum/ Düğün, Kardeş Sofrası, Mavi Atkı, Orta Boy Bir Yazar, Gölge Ustası, Bir Valize Ne Sığar ki… ,Beyaz Evin Külleri, Beni Bekleme, Yarasa Amanda, Yurdum; Uzakta Kalan Aşkım

Öykü Kitapları: Merdivenaltı (1991), Harran’da Dolunay (1995), Mimu’nun Hayat Kitabı (1996), Libera (1998), Kuvvetli Komünist (2011)