Proje Tasarım   Sinan DEMİRER - Tulga SERİM
Oynayan  

Sinan DEMİRER

Kostüm Tasarım   Meryem YÖNLÜER
Işık Tasarım   Mustafa KALA
Işık- Efekt   Bora BALCI

 

 

UZUN İNCE BİR YOL'DA DOST!

" Bu oyun Aşık Veysel'in yüce nefesine adanmıştır."
Sinan DEMİRER

 

2009-2010 Tiyatro Sezonu'nda Sinan DEMİRER'e, İSMET KÜNTAY TİYATRO ÖDÜLLERİ EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ kazandıran "DOST" oyunu, Aşık Veysel'in hayatını anlatmaktadır.
Ancak bir belgesel değildir. Veysel'in yaşadıklarını; aşklarını, yoksulluklarını, umut ve umutsuzluklarını, insan ve doğaya olan sevgi ve saygısını, tutkularını, gönül gözünden gördüklerini, kendine özgü söyleyişiyle, nükteleriyle; zaman zaman bütün olumsuzluklara karşın hayatla dalga geçişiyle anlatır oyun.

Usta oyunculuğu kadar usta bir ozan da olduğunu kanıtlayan Sinan Demirer'in elinden ve dilinden türkülerle süslenen oyunda hüznün, sevginin, mutluluğun ve gülmenin doruklarında gezinen seyirci, bu oyunun her oynanışında görmenin sadece gözle olmadığını anlamanın mutluluğunu dakikalarca alkışlayarak, oyun içinde ise Veysel'in eşsiz türkülerini birlikte söyleyerek de bambaşka bir keyfin parçası olmaktadır.

Hayatlarımızı bunca sevgisizliğin, yoksulluğun, savaşların, zulümlerin kuşattığı bir dünyada "DOST" oyunu;
bize her koşulda yapılacak şeylerin olduğunu;
hayatlarımız ne kadar karartılsa da gerçeği görmenin mutlaka bir yolunun bulunduğunu;
umutsuzluğun ve teslimiyetin en büyük körlük olduğunu duygusal ve cesur; mazlum ve inatçı bir dille anlatırken;
izleyen herkesi içine kattığı büyük bir koroya " dostlar beni hatırlasın" dedirtip, uzun ince bir yolda sevginin erdemini kalplerine yüklediği seyircilerinin arkasından gülümseyerek bakan Veysel'in dünyaya yeniden selamını gönderir cömertçe...

Ankara Tiyatro Fabrikası